Ten problem potrafi irytować. Szczególnie kiedy zależy nam na konkretnym zdjęciu a podczas udostępniania linku ciągle pokazuje puste pole lub zupełnie inne zdjęcie. Na szczęście rozwiązanie jest o wiele prostrze niż sie wydaje. Zacznijmy od tego co może być powodem nieprawidłowego wyświetlania obrazków:

  • Całkowity brak zdjęcia może być spowodowane tym, że deklarowane zdjęcie ma mniej niż 500×500 px. Jeżeli tak jest facebook z automatu szuka innego zdjęcia i albo je znajduje na stronie albo nie. Jeśli tak to oczom naszym ukaże się zupełnie inne zdjęcie. Jeśli nie to zdjęcia poprostu nie ma.
  • Z Drugim przypadkiem mamy doczynienia wtedy gdy owe zdjęcie z linkiem było już wcześniej publikowane na facebooku i zostało zmienione, a facebook nadal ładuje stare. Powodem jest to że facebook przechowuje w pamięci ładowane zdjęcia i mija dość sporo czasu zanim się odświerzy

Na oba powyższe przypadki jest jedno bardzo proste rozwiązanie. Mianowicie wchodzimy na strone http://developers.facebook.com/tools/debug. Naszym oczom ukaże coś takiego:

facebook-debuger

Tutaj znajduje się narzędzie sprawdzające treści ładowane z publikowanych linków. W polu podajemy dokładny adress strony którą chcemy sprawdzić (tak sam adres jaki chcemy opublikować na facebooku). Główną zaletą tego skryptu jest fakt że zawsze ładuje na nowo zdjęcia, a co za tym idzie ‘odświerza’ obrazki na faktycznej stronie facebooka i jednocześnie rozwiązuje drugi wariant problemu. Dodatkowo w przypadku pierwszego wariantu dostarcza nam informacji co jest nie tak (najczęściej jest to za mały obrazek jak wspomniałem wcześniej)

I to by były na tyle. W razie pytań nie bójcie się komentować.

Pozdrawiam