CMS (content management system) – jest to aplikacją bądź ich zbiór mający na celu przyśpieszenie proces tworzenia strony internetowej oraz ułatwienie zarządzanie treścią witryny. Ten system umożliwia każdemu prostą i szybką edycję zawartości dzięki specjalnemu panelu administracyjnemu.

Na rynku dostępne jest wiele produktów zarówno darmowych jak i komercyjnych. W większości przypadków bezpłatne wersje w zopełności sprostają oczekiwaniom. Można dzięki nim spokojnie stworzyć własny blog lub prostą stronę firmową. W przypadku bardziej zaawansowanych projektów niezbędna może się okazać pomoc programisty lub wykupienie dedykowonego systemu CMS. Należy mieć na uwadze że ostatnia opcja może się okazać bardzo kosztowna.

Obecnie wśród najpopularniejszych darmowych CMSów znajdują się takie pozycje jak: wordpress, Joomla czy drupal. Każdy z nich ma swoich zwolenników jedakrze każdy jest bardzo dobrym CMSem i jak wszysko na swoje wady i zalety.

Systemy zarządzania treścią są już swego rodzaju standartem i rączej nie spotyka sie ofert na tworzenie stron bez tej fonkcjonalności. Jeżeli natraficie na usłuqodawcę który nie ma tego w ofercie lub będzie odradzał system CMS to należy bardzo dobrze sie zastanowić gdyż może to być pruba naciągnięcia na dodatkowe usługi.