Colorbox jest jednym z wielu gotowych, a przede wszystkim darmowych skryptów, służący głównie do ładnej prezentacji zdjęć w galerii. Efektem jego działania jest przyciemnienie głównej strony w tle i wyświetlenie okna ze zdjęciem na środku. Poza plikami graficznymi można w nim zamieścić własne bloki html, pliki wideo (youtube) czy zewnętrzne strony (iframe).

Jego największymi zaletami jest bardzo łatwa instalacja oraz możliwość edycji wyglądu wyskakującego okienka. Czego nie posiada np lightbox. Działą bardzo dobrze pod wszystkimi przeglądarkami. Nawet IE6.

Aby zainstalować colorboxa musimy pobrać archiwum z wszystkimi potrzebnymi materiałami. Po rozpakowaniu ukaże się nam kilka folderów. Zawartość katalogu “colorbox” zamieszczamy przykładowo w folderze “js” na naszej stronie. Następnie mamy 5 katalogów “examle”. Jak sama nazwa wskazuje są to przykłady jak może wyglądać nasze wyskakujące okno. Na początek wybierzcie sobie dowolny, a po instalacji wystarczy podmienić pliki aby zobaczyć jak wyglądają pozostałe. Z folderu wybranego przykładu kopiujemy katalog “images” oraz arkusz styli colorbox.css do katalogu głównego naszej strony. Teraz pozostaje nam dodać do sekcji head następujący kod: