Pozycjonowanie jest bardzo obszernym pojęciem i nie ma się co łudzić, że dam rade wszystko wytłumaczyć w tym jednym artykule. Postaram się jednak zarysować szkic aby lepiej zrozumieć czym jest pozycjonowanie. W miare możliwośc będe podawał jak najwięcej faktów jednak należy pamiętać, że pozycjonowanie to na dobrą sprawe w wielu przypadkach domysły. Google (bo to ta wyszukiwarka jest niepodważalnym liderem w sieci) cały czas rozwija swój algorytm indeksujący, a jego tajemnice znane są tylko twórcom.

Na czym polega pozycjonowanie ?

Kiedy mówimy o pozycjonowanie tak naprawde mamy na myśli dążenie do osiągniecia jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce na interesującą nas fraze. Fraza jest to słowo kluczowe, hasło czy nazwa, która jest powiązana z produktem czy usługą oferowaną na naszej stronie internetowej. Dla przykładu mamy warsztat samochodowy, który ma swoją stronę reklamową w sieci i chcemy aby ludzie wpisujący w wyszukiwarkę hasła powiązane z naszą działalnością w pierwszej kolejności widzieli naszą stronę. Wówczas trzeba się zastanowic co potęcjalny klient będzie wpisywał w wyszukiwarkę. Takimi frazami mogły by być na przykład: ‘naprawa samochodu’, ‘wymiana opon’, ‘serwis’, ‘pomoc drogowa’ itp. To właśnie są frazy lub też tzw słowa kluczowe.

Jak google ustala pozycje ?

Strony internetowe sa indeksowane w google przez tzw googleboota. Jest to skrypt, który nieustannie przeczesuje sieć, przechodząc z linku do linku i zapisuje zawartośc poszczególnych stron/podstrow w ogromnej bazie danych. Kiedy użytkownik wpisuje jakieś hasło w wyszukiwarce jest ono porównywane z zawartością tej bazy w celu znalezienia pasujących, a przedewszystkim najbardziej wartościowych wyników. Tak jak pisałem wcześniej – dokładnej zasady działania tego algorytmu niezna nikt poza jego twórcami, więc to jak dokładnie ten skrypt ocenia, która strona jest bardzo wartościowa, a która mniej to tylko domysły i lata obserwacji. Utworzenie strony pasującej do wyników to nie jest żadna sztuka, najtrudniejsze jest sprawić by była ona atrakcyjna w ‘oczach’ google.

Jak spradzić czy strona jest w indeksie google ?

W dzisiejszych czasach powiedzenie “nie ma Cie w google to nie istniejesz” jest bardzo trafne, a bardzo dużo właścicieli stron nie zdaje sobie sprawy, że ich strona może w ogołe nie istnieć w ideksie. Jak można to sprawdzić? Na szczęście sposób jest bardzo prosty. Wchodzimy na google.pl i wpisujemy w wyszukiwarkę ‘site:’ i domenę którą chcemy sprawdzić. Dla przykładu:

site:adrian-krzyzanowski.pl

W rezultacie otrzymujemy listę wszystkich stron/podstron zaindeksowanych dla tej domeny. Jeżeli nie ma żanych rezultatów oznacza to, że podana strona nie widnieje w indeksie google, a co za tym idzie ‘nie istnieje’. Jak to możliwe? Tak jak wspominałem wcześniej robot indeksujacy skacze od strony do strony poprzez linki i w takim przypadku bardzo możliwe, że nie natrafił do tej pory na żadną stronę gdzie znajdował się link do naszej domeny. Na szczęscie nie jest to duży problem i można samemu dodać stronę do ‘kolejki’ indeksowania. W tym celu wchodzimy na poniższy link (trzeba mieć konto w google):

https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url

Wpisujemy naszą domenę, kod z obrazka i gotowe. Efekt nie będzie natychmistowy i może to potrwać parę dnie, a nawet do 2 tygodni.

Mam nadzieję, ze udało mi się wyjaśnić czym jest pozycjonowanie. W kolejnych artykułach przejde do zastosowań praktycznych. Na co trzeba zwracać uwagę, z jakich technik korzystać, a jakich się wystrzegąć oraz jakie narzędzia moga ułatwić pozycjonowanie